Poznávací zájezdy Švýcarsko

Poznávací zájezdy po Švýcarsku mají své kouzlo jak pro milovníky přírody, tak i pro milovníky historie, literatury, dobrého jídla nebo hudby. Švýcarsko je pestrou zemí také v jazykové oblasti. Na území, které měří od západu k východu cca 350 km a od severu k jihu 250 km, se běžně setkáme se čtyřmi různými jazyky – s francouzštinou, němčinou, italštinou a s rétorománštinou.

Památky UNESCO

Ve Švýcarsku najdete několik památek zapsaných na seznamu UNESCO. Patří mezi ně Staré město v Bernu s medvědím příkopem, hodinovou věží Münster, měšťanskými domy s podloubími, kašny, parlamentem a Einsteinovým muzeem, klášterní areál St. Gallen, Benediktinský klášter St. Johann v Müstair. V roce 2000 se seznam památek UNESCO rozrostl o hrady Castel Grande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro v Bellinzoně. V roce 2001 byl na seznam památek dopsán Aletšský ledovec. Je 25 km dlouhý a pohybuje se rychlostí 10 až 200 m za rok. Jeho součástí je i Aletšský jehličnatý les, který se nachází ve výšce 2000 m n. m. V roce 2003 přibyla zatím poslední památka UNESCO na území Švýcarska - Monte San Giorgio.

Železnice

Švýcaři jsou velkými milovníky železnice a tak není divu, že se ve Švýcarsku nachází nejvýše položená železniční stanice v Evropě. Je častým cílem poznávacích zájezdů po Švýcarsku. Nachází se ve výšce 3 454 m n.m. v sedle mezi štíty Mönch a Jungfrau. Železnice spojuje tuto stanici s vrcholem Kleine Scheidegg , který leží 2 061 m. n. m. Její historie se píše již od roku 1912.

Železnice je ve Švýcarsku využívána také k přepravě automobilů. V některých tunelech jsou totiž auta s ohledem na ochranu životního převážena na vlakové plošině. Pokud se rozhodnete absolvovat poznávací dovolenou po Švýcarsku vlastním vozem, jistě budete mít příležitost se s přepravou aut po železnici blíže seznámit.

Příroda

V rámci poznávacího zájezdu po Švýcarsku můžete navštívit největší evropský vodopád Rheinfall v Schaffhausenu. Milovníci přírody jistě nevynechají nejstarší národní park na území Švýcarska - Schweizer Nationalpark. Zajímavostí také je, že Švýcaři, kteří mají s námi společnou zálibu v houbaření, dodržují nepsané pravidlo, že prvních deset dnů v měsíci nevstupují do lesů, aby dali podhoubí čas na regeneraci. Dokáží ocenit, když toto pravidlo dodržují i návštěvníci z řad turistů.

Další zajímavosti, které stojí za to navštívit

Na poznávací zájezd do Švýcarska stojí za to se vrátit. Ta země má totiž co nabídnout i napodruhé či napotřetí.

Za pozornost jistě stojí středověké město Sion, které je od pradávna centrem vinařské oblasti na úpatí dvou kopců se dvěma hrady Château de Tourbillon a Château de Valère. Čtenáři románů budou jistě znát romantický hrad Chillon, který proslavil lordem Byron. Do nedávné minulosti nás zavede procházka po promenádě v Montreux na břehu Ženevského jezera, kde zemřel Freddie Mercury. K prohlídce nás zve i největší město středního Švýcarska – Luzern s nejstarším dřevěným mostem v Evropě nebo Curych, který je finančním centrem celého Švýcarska.